Покрокові інструкції: як прийняти дитину в родину в межах кампанії «Україна для кожної дитини»
Покрокові інструкції: як прийняти дитину в родину в межах кампанії «Україна для кожної дитини»
Лише 14% українців обізнані про існування прийомних сімей, 27% знають про опіку чи піклування, а 42% – про можливість усиновлення. Такі дані наводить дослідження Research.ua за 2023 рік. Щоб більше громадян України дізналися про способи прийняття дитини в родину, у рамках кампанії «Україна для кожної дитини» було створено серію анімованих відеоінструкцій. У цих відео розкрито всі етапи процесу створення різних форм сімейного виховання – від підготовки документів до першої зустрічі з дитиною.
Сюжети відеороликів базуються на реальних історіях і розкривають шляхи, які проходять сім'ї під час усиновлення або оформлення інших форм виховання. Крім детального опису процедур, відео розвіюють міфи та стереотипи про прийомні сім'ї, щоб краще зрозуміти прийняття в родину дітей без батьківського піклування.
Способи прийняття дитини до своєї родини
-
Усиновлення
Це прийняття дитини в сім'ю на правах рідної, при якому усиновлювачі отримують ті ж права та обов’язки щодо дитини, що й біологічні батьки.
Детальніше про усиновлення -
Опіка/піклування
Найчастіше цей варіант обирають родичі дитини, хоча ним можуть скористатися й інші особи, що пройшли спеціальне навчання. Опікун стає законним представником дитини та відповідає за її життя, здоров'я, фізичний і психічний розвиток.
Детальніше про опіку/піклування -
Прийомна сім'я
Родина чи людина, яка приймає до 4 дітей на виховання, створює для них середовище любові, підтримки та безпеки, яке сприяє розвитку дитини.
Детальніше про прийомну сім'ю -
Дитячий будинок сімейного типу (ДБСТ)
Це родина, яка приймає на виховання від п'яти до десяти дітей-сиріт або дітей, позбавлених батьківського піклування.
Детальніше про ДБСТ -
Патронат над дитиною
Тимчасовий догляд та реабілітація в родині патронатного вихователя, що допомагає дитині відчувати родинне тепло, поки біологічні батьки долають труднощі.
Детальніше про патронат
Більше інформації, покрокові інструкції та поради фахівців можна знайти на державній платформі dity.gov.ua. Тут також є гаряча лінія для підтримки тих, хто хоче запропонувати дитині свою родину.
Кампанія «Україна для кожної дитини» здійснюється за підтримки Координаційного центру з розвитку сімейного виховання та догляду дітей, Міністерства соціальної політики України, ЄС та Представництва Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні.