09.08.2023 року в приміщенні ЦНАПу Ташанської ОТГ відбулася зустріч з представниками БФ "Рокада"
09.08.2023 року в приміщенні ЦНАПу Ташанської ОТГ відбулася зустріч старостів старостинських округів Ташанської ОТГ, ВПО громади з представниками БФ "Рокада", а саме: юристом, медиком та соціальним працівником. ВПО піднімали ряд питанння юридичного та медичного характеру. Також представники БФ "Рокада" відвідали місце компактного проживання для ВПО, що розташоване в селі Ташань в Центрі соціального обслуговування пенсіонерів та інвалідів. Представники ознайомилися з умовами проживання та вивчали потребу ВПО.
Кожен, хто в умовах повномасштабної війни опинився в складній життєвій ситуації, повинен отримати допомогу юриста чи адвоката. Для цього Верховна Рада ухвалила Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо спрощення доступу до безоплатної правничої допомоги».
Вносяться зміни зокрема до Закону України «Про безоплатну правничу допомогу». Новації розширюють перелік категорій осіб, які можуть звернутися за безкоштовною юридичною допомогою.
Так, право на безоплатну вторинну правничу допомогу (БВПД) отримали:
- постраждалі від торгівлі людьми,
- громадяни, які звернулися щодо встановлення в судовому порядку фактів, що мають юридичне значення, пов’язаних з відновленням втрачених документів, необхідних для отримання компенсації за пошкоджене та знищене майно внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Росії проти України.
«Право на безоплатну вторинну правничу допомогу стало доступне для тих, хто постраждав від торгівлі людьми. Тепер вони можуть звертатися за юридичною допомогою, що пов’язана із захистом їхніх прав, визначених Законом України «Про протидію торгівлі людьми», та отримувати представництво інтересів у судах та складання документів процесуального характеру». — пояснила юристка благодійного фонду «Рокада».
Також Закон спрощує механізм надання допомоги дітям та недієздатним особам, збільшує критерій малозабезпеченості для людей з інвалідністю.
Як пояснила юрист, із впровадженням Закону, ці категорії людей зможуть самостійно звертатися за первинною юридичною допомогою, а це — консультації та роз’яснення з правових питань, допомога у складанні непроцесуальних документів.
«Внесені у Законі зміни спростили доступ до правничих послуг. Раніше ВПО як й інші вразливі категорії, зобов’язані були надати документи для отримання безоплатної вторинної правової допомоги особисто або через законного представника. Тепер же звернення та документи, які підтверджують право на БВПД, можна буде подати онлайн, надіславши їх на офіційну електронну адресу центру з надання безоплатної вторинної правничої допомоги. Це дійсно спростить доступ до БВПД для громадян, які проживають на тимчасово окупованій території або в районі проведення бойових дій». — пояснила юристка благодійного фонду «Рокада».
За словами юриста, спростили і розширили доступ, зокрема, і для вимушених переселенців під час отримання безоплатної правничої допомоги. До цього не було чіткої конкретизації щодо звернень.
«Громадяни, які звернулися щодо встановлення у судовому порядку фактів юридичного значення, пов’язаних з відновленням втрачених документів, необхідних для отримання компенсації за пошкоджене та знищене майно внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією росії проти України також можуть отримати безоплатну вторинну правову допомогу». — пояснила юристка благодійного фонду «Рокада».
За її словами, позитивним моментом є забезпечення права вимушених переселенців на отримання безоплатної правової допомоги за обов’язкової участі адвоката у справах щодо:
- обмеження цивільної дієздатності фізичної особи,
- визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи,
- надання особі психіатричної допомоги в примусовому порядку,
- примусової госпіталізації до протитуберкульозного закладу.
Під час запиту до місцевого центру за безоплатною вторинною правничою допомогою і, щоб підтвердити свою належність до тих, хто має на це право, потрібно подати такі документи (особисто або ж засвідчені, якщо подає представник):
- заяву до поліції про кримінальне правопорушення (в частині повідомлення про факт руйнування чи пошкодження нерухомого майна);
- витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань про відкриття провадження відносно факту руйнування чи пошкодження нерухомого майна;
- рішення Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації про зупинення розгляду заяви про надання компенсації за знищений об’єкт нерухомого майна з підстав неподання або подання не в повному обсязі документів (відомостей);
- інших документів, які підтверджують необхідність встановлення в судовому порядку фактів, що мають юридичне значення, пов’язаних з відновленням втрачених документів, необхідних для отримання компенсації відповідно до Закону.