Фото без опису

Фото без опису

Міжнародний день здоров’я рослин

  Враховуючи надзвичайно важливу роль рослин, Генеральна Асамблея Організації Об’єднаних Націй (ООН) оголосила 12 травня - Міжнародним днем здоров’я рослин. Підвищення обізнаності населення про захист здоров’я рослин спрямовані на те, щоб долучити якомога більшу кількість людей до проблем збереження здоров’я рослин та захисту їх біорізноманіття.

Здорові рослини відіграють надзвичайно важливу роль в збереженні здорового довкілля. Від  них залежить і наше здоров’я, і здоров’я нашої планети. Вони виробляють 98% кисню, яким ми дихаємо, складають 80% їжі, яку ми споживаємо. Рослини тісно пов’язані з людиною, її діяльністю та іншими живими істотами. Окрім кисню та їжі, рослини дають нам ліки, коли ми хворіємо.

Найважливішою складовою частиною продовольчої  безпеки є фітосанітарна безпека, спрямована на захист території від ризиків, пов’язаних з проникненням і акліматизацією карантинних організмів, а також захист рослин від поширених шкідників, хвороб та бур'янів.

Міжнародні подорожі і торгівля за останні десятиліття потроїлися в обсязі, що сприяє шкідникам і хворобам (карантинним організмам) швидкому поширенню по світу. На території  України  з'явилися нові шкідники та хвороби рослин, поява яких може завдати серйозної шкоди для сільського та лісового господарства. 

Зміна клімату та діяльність людини також впливають на здоров’я рослин, змінюючи екосистеми та зменшуючи біорізноманіття, створюючи нові ніші для розвитку шкідливих організмів. Підвищення температури на планеті означає, що більше шкідників  рослин  з’являється і інтродукується  в тих місцях, де їх раніше не бачили. Забезпечення здоров’я рослин важко переоцінити для повноцінного життя на землі, тому кожна країна cвіту повинна вживати всі можливі заходи, спрямовані на захист здоров’я рослин, а кожен з нас зобов’язаний докладати зусиль для збереження рослинності.

За оцінкою Продовольчої і сільськогосподарської організації ООН до 40% сільськогосподарських культур щорічно гине через ураження хворобами та пошкодження шкідниками, що завдає збитків сільському господарству та позбавляє мільйони людей повноцінного харчування. Сільськогосподарським культурам та продукції рослинництва шкодять понад 400 видів шкідників, 200 збудників хвороб та 300 видів бур’янів. 

Шкідники культур, хвороби, бур’яни та інших шкідливі фактори можуть мати руйнівні результати, значно скорочуючи або навіть знищуючи майбутні посіви. Фермери та вчені всього світу постійно працюють над методами захисту сільськогосподарських рослин, щоб виключити небажаний вплив. Основними методами захисту рослин є: агротехнічні, фізико-механічні, хімічні, біологічні та комплексні методи захисту рослин. Також велике значення в захисті рослин від шкідників і хвороб має сівозміна, оптимізація системи зрошення, управління погодними ризиками і бур’янами, боротьба з шкідниками і лікування захворювань. Профілактичні заходи щодо захисту рослин заощадять ваші сили і гроші.

Вирощувати рослинну продукцію, як для промислових цілей, так і на власних земельних ділянках, необхідно з дотриманням норм направлених на збереження здоров'я рослин. Застосовувати інтегрований захист рослин на основі прогнозу, економічних порогів шкодочинності, дії корисних організмів для забезпечення надійного захисту рослин і екологічної рівноваги довкілля. Захисні заходи проти шкідників сільськогосподарських рослин в умовах інтенсифікації землеробства спрямовані не на їх знищення, а на регулювання щільності в агроценозах на господарсько невідчутному рівні.

При проведенні заходів по захисту рослин від шкідливих організмів необхідно надавати перевагу екологічно безпечним методам, біологічним засобам захисту рослин. Біологічні засоби захисту рослин від шкідників і хвороб - важлива, невіддільна складова інтегрованої системи захисту в сучасних агроценозах сільськогосподарських культур, а в захищеному ґрунті - один з основних засобів захисту овочевих культур протягом вегетації.

Землекористувач повинен запобігати поширенню шкідників, використовуючи лише сертифіковане насіння та саджанці, вільні від шкідників. Постійно проводити обстеження сільськогосподарських угідь та повідомляти про появу шкідників та хвороб рослин на ділянках. 

Завдання Держпродспоживслужби спрямовані на недопущення проникнення в країну нових шкідливих організмів, локалізацію та ліквідацію виявлених вогнищ шкідливих організмів, усунення негативних наслідків використання пестицидів та контроль за їх використанням, нагляд за виробництвом та реалізацією насіннєвого та садивного матеріалу, впровадження у виробництво стійких сортів із застосуванням нових біотехнологічних методів, використання біологічних препаратів, ентомофагів.

 

Головний спеціаліст відділу контролю в

сфері насінництва та розсадництва та якості зерна                                                                                  

Бражник О. М.