Фото без опису

Пенсія у зв’язку з втратою годувальника може призначатись у декількох випадках.

☝️Відповідно до Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”

призначається непрацездатним членам сім’ї померлого годувальника, які були на його утриманні. Умова - наявність в годувальника на день смерті страхового стажу, який був би необхідний йому для призначення пенсії по III групі інвалідності.

При цьому діти мають додаткові гарантії. Їм пенсія у зв’язку з втратою годувальника призначається незалежно від того, чи були вони на утриманні годувальника.

☝️Відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”

непрацездатні члени сім’ї військовослужбовця, який загинув у період проходження служби, теж мають право на пенсію в разі втрати годувальника. Зокрема, таке право надається дружині годувальника, яка зайнята доглядом за його дитиною віком до 8 років.

☝️Відповідно до Закону України “Про правовий статус осіб, зниклих безвісти за особливих обставин”

непрацездатні члени сім’ї особи, зниклої безвісти, які були на її утриманні, теж мають право на пенсію у зв’язку з втратою годувальника.

Для призначення пенсії заявник може звернутися до територіального органу Пенсійного фонду України або отримати послугу онлайн через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду: portal.pfu.gov.ua.

⁉️Який розмір пенсії зв'язку з втратою годувальника?

Пенсія у зв’язку з втратою годувальника із солідарної системи призначається в розмірі:

– на одного непрацездатного члена сім’ї – 50 відсотків пенсії за віком померлого годувальника;

– на двох та більше непрацездатних членів сім’ї – 100 відсотків пенсії за віком померлого годувальника, що розподіляється між ними рівними частками.

Пенсія у зв’язку з втратою годувальника призначається на весь період, протягом якого член сім’ї померлого годувальника вважається непрацездатним, а членам сім’ї, які досягли пенсійного віку, – довічно. Це те, що стосується пенсії за солідарною системою.

💰☝️Дещо різняться розміри пенсії по втраті годувальника, якщо годувальник був військовослужбовцем.

Розмір пенсії в разі втрати годувальника за померлого або загиблого військовослужбовця залежить від причини смерті.

Якщо годувальник помер/загинув при виконанні обов’язків військової служби

пенсія призначається:

- у розмірі 70% грошового забезпечення годувальника

на кожного непрацездатного члена сім’ї – батька, дружини або чоловіка,

якщо право на пенсію має один непрацездатний член сім’ї;

- у розмірі 50% грошового забезпечення годувальника

на кожного непрацездатного члена сім’ї якщо право на пенсію мають два і

більше непрацездатних члени сім’ї (крім батьків, дружини (чоловіка).

Якщо годувальник помер/загинув внаслідок нещасного випадку, не пов’язаного з виконанням обов’язків військової служби, пенсія обчислюється в розмірі 30%

його грошового забезпечення.

Пенсія в разі втрати годувальника на кожного непрацездатного члена сім’ї не

може бути меншою ніж два розміри прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

⁉️Хто вважається непрацездатним членом сім’ї?

Непрацездатними членами сім’ї вважаються:

✅чоловік (дружина), батько, мати, якщо вони є особами з інвалідністю або досягли віку 65 років, або досягли пенсійного віку;

✅діти, які народилися до спливу 10 місяців з дня смерті годувальника, діти померлого годувальника, які не досягли 18 років або старші цього віку, якщо вони стали особами з інвалідністю до досягнення 18 років.

Діти, які навчаються за денною формою навчання у закладах освіти, а також професійно-технічних, вищих навчальних закладах – до закінчення такими дітьми закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років, та діти-сироти – до досягнення ними 23 років незалежно від того, навчаються вони чи ні;

крім того, непрацездатними членами сім’ї вважаються чоловік або дружина, а в разі їх відсутності – один з батьків або брат чи сестра, дідусь чи бабуся померлого годувальника незалежно від віку і працездатності, якщо вони не працюють і зайняті доглядом за дитиною померлого до досягнення 8 років.

⁉️Хто вважається тим, що перебував на утриманні годувальника?

До членів сім’ї, які вважаються такими, що були на утриманні померлого годувальника, належать особи, які:

• були на повному утриманні померлого годувальника або одержували від померлого годувальника допомогу, що була для них постійним і основним джерелом засобів до існування.

☝️✅Пенсія по втраті годувальника членам родини осіб, зниклих безвісти за особливих обставин

Непрацездатні члени сім’ї особи, зниклої безвісти за особливих обставин, які були на її утриманні, мають право на пенсію у зв’язку з втратою годувальника.

Тривалість страхового стажу годувальника до уваги не береться. Це передбачено Законом України “Про правовий статус осіб, зниклих безвісти за особливих обставин”. Крім того, слід звернути увагу на наступне:

• Усиновлені діти мають право на пенсію у зв’язку з втратою годувальника нарівні з рідними дітьми.

• Пасинок і падчерка мають право на пенсію у зв’язку з втратою годувальника нарівні з рідними дітьми, якщо вони не одержували аліментів від батьків.

• Неповнолітні діти, які мають право на пенсію у зв’язку з втратою годувальника, зберігають це право і в разі їх усиновлення.

Заява про призначення пенсії для неповнолітніх чи недієздатних членів сім’ї годувальника подається за місцем проживання законними представниками.

☝️🧾До заяви необхідно долучити такі документи:

✅копію свідоцтва про смерть годувальника;

✅витяг з наказу про виключення годувальника зі списків особового складу у зв'язку зі смертю;

✅висновок про обставини загибелі чи смерті внаслідок поранення, контузії, каліцтва, одержаних під час проходження служби;

✅довідку уповноважених органів з місця проживання про перебування членів сім'ї на утриманні померлого годувальника або рішення суду про перебування на утриманні;

✅грошовий атестат, або довідку про розмір грошового забезпечення та довідку про додаткові види грошового забезпечення, які годувальник отримував протягом останніх 24 місяців; довідку медико-соціальної експертної комісії про визнання годувальника особою з інвалідністю;

✅копію документа про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків або серії та номера паспорта; довідку ВАТ "Ощадбанк" або інший документ, що підтверджує відкриття рахунку, назву та номер відділення ВАТ "Ощадбанк"; копію паспорта. Це не остаточний пакет документів. Тjж варто уточнювати в органах пенсійного фонду.

✅Для кожної категорії членів сім’ї встановлюється додатковий перелік документів.

Для дітей загиблого годувальника додатково необхідно долучити такі документи:

• копію свідоцтва про народження;

• довідку з навчального закладу про навчання із зазначенням дати його закінчення, а також про перебування на повному державному утриманні;

• довідку лікарсько-консультативної комісії про визнання дитини інвалідом або довідку медико-соціальної експертної комісії про визнання особи інвалідом з дитинства;

• рішення суду про усиновлення.

Для батьків загиблого годувальника додатково потрібно долучити такі документи:

• довідку МСЕК (за наявності групи інвалідності);

• копію свідоцтва про народження померлого годувальника або рішення суду про встановлення родинних стосунків.

Необхідно мати на увазі, що днем звернення за призначенням пенсії є день подання письмової заяви про призначення пенсії з усіма необхідними документами, а при пересиланні заяви та документів поштою — день відправлення.

Оформити пенсію по втраті годувальника можна за обома законами. Але у випадку з "військовою пенсією" рідним необхідно зібрати більше документів, серед яких:

рішення суду про визнання особи безвісти зниклою,

витяг з наказу військової частини про виключення військовослужбовця зі списків особового складу

документи, що підтверджують родинні стосунки.

Важливий момент: за «спеціальним» законом, на відміну від «основного», рідні військовослужбовця втрачають право на щомісячну виплату від військової частини у розмірі 100 тисяч гривень.

☝️⚖️Перерахунок пенсій

Усі призначені за Законом «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців.

Перерахунок пенсій має проводитись у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, наприклад: надбавок, доплат, підвищень та премій.

На жаль, перерахунок може бути здійснено тільки після наступних дій, а саме для цього необхідно:

1.Звернутись до пенсійного фонду та надати довідку про розмір діючого грошового забезпечення.

2.Довідку беруть у військовій частині, відомстві, де служив військовослужбовець.

3.Зазвичай, органи Пенсійного фонду надають письмову відмову. Її треба зберігати.

4.Оскаржити відмову можна в судовому порядку. В такому разі необхідно звертатися до суду із адміністративним позовом та відповідними документами до органів ПФУ.

Уже на підставі рішення суду ПФУ буде зобов’язаний перерахувати пенсію по втраті годувальника-військовослужбовця.

При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів.

Якщо у вас є потреба отримати консультацію, звертайтесь на номер гарячої лінії:

✅067-204-22-06. Це юридична підтримка військовослужбовців та членів їх родин Гончаренко центру

✅або телефонуйте 0-800-213-103, це безоплатна правова допомога