Фото без опису

За словами віце-прем’єрки Ірини Верещук, зміни з виплатами пов’язані зі зменшенням дохідної частини бюджету. До того ж, партнери та донори ставлять вимоги постійно верифікувати виплати задля їх зменшення чи оптимізації. Йдеться про те, що за міжнародними критеріями  два роки для переселенців –  це достатній період, аби адаптуватися на новому місці.

Внаслідок змін чисельна група переселенців, які отримували допомогу на проживання до серпня 2023 року, з лютого 2024 року втрачали право на виплати, оскільки для них у січні 2024 року завершується шестимісячний період виплат. Нині понад 4,8 мільйона осіб обліковується як ВПО, з них близько 2,6 мільйонів отримують виплати , що обходиться у майже  5,8 мільярдів гривень. Змінами в Порядку прогнозувалось зменшити цю кількість отримувачів допомоги до 170 тисяч. Новини про таке масове скорочення виплат для великої кількості переселенців викликали неабияке занепокоєння у самих ВПО та у тих організацій, які займаються правовою та гуманітарною підтримкою. Причини ми пояснювали детальніше у матеріалі: «Курс на скорочення виплат ВПО: хто отримуватиме допомогу у 2024 році?»

Продовження виплат переселенцям ще на місяць 

Втім з грудня 2023 року на офіційному сайті Мінсоцполітики періодично з’являлась інформація про наміри продовжити виплати допомоги деяким категоріям ВПО, які отримували її до 1 серпня 2023 року і період виплат для яких завершується наприкінці січня 2024 року.

26 січня 2024 року Урядовий портал розмістив повідомлення про те, що уряд того дня ухвалив рішення про автоматичне продовження всіх виплат для всіх внутрішньо переміщених осіб до 1 березня. За словами прем’єр-міністра, з 1 березня запрацюють нові справедливі умови отримання допомоги ВПО.

Водночас Мінсоцполітики, як автор запропонованих змін, коментуючи цю новину на своєму сайті, наголошує, що підтримка ВПО буде спрямована на забезпечення інтеграції ВПО до приймаючих громад, стимулювання непрацюючих ВПО працездатного віку до працевлаштування, надання їм цільових інструментів соціальної підтримки під конкретні життєві потреби, підтримку родин, які не мають достатнього ресурсу для оренди житла, захист їх від ризику бідності, розвиток послуг з догляду за непрацездатними членами родини.

Відповідно до прийнятої урядом постанови, виплату допомоги всім ВПО, які отримували її до 1 лютого, автоматично буде продовжено до 1 березня, без додаткового звернення. Розмір допомоги залишається незмінним: для осіб з інвалідністю та дітей – 3000 гривень, для інших осіб – 2000 гривень.
Кому автоматично продовжать виплати ще на 6 місяців?

З 1 березня 2024 року допомога на проживання буде автоматично призначена ще на 6 місяців непрацездатним особам:

– пенсіонерам, у яких станом на 01.01.2024 року  розмір пенсії  не перевищує 9 444 грн (чотири прожиткових мінімуми для осіб, що втратили працездатність);

– особам з інвалідністю I чи II групи, дітям з інвалідністю віком до 18 років, тяжкохворим дітям (за окремим переліком);

– дітям-сиротам та дітям, позбавленим батьківського піклування, особам з  їх числа віком до 23 років, а також батькам-вихователям і прийомним батькам.

Кому треба звернутися з заявою про продовження виплат?

Деякі категорії ВПО зможуть претендувати на продовження виплат з 1 березня після подачі нової заяви. Умовою для отримання допомоги є матеріальний стан сім’ї: розмір доходу на особу не має перевищувати 9 444 грн (чотири прожиткових мінімуми для осіб, що втратили працездатність).

Право на продовження допомоги надалі матимуть наступні категорії громадян, які вже в лютому можуть звернутися з заявами на подовження виплат:

– родини ВПО з дітьми до 14 років, які проживають в зоні активних чи можливих бойових дій;

– родини з дітьми до 14 років, які проживають в умовно безпечних регіонах України, але в цих населених пунктах немає можливості віддати дитину до дитячих садочків, а навчання в школі відбувається в форматі онлайн;

– родини, де один з членів сім’ї доглядає за особою з інвалідністю I групи, або дитиною з інвалідністю віком до 18 років, або тяжко хворою дитиною (за окремим переліком);

– малолітні діти, які прибули без супроводу батьків;

– вагітні жінки (починаючи з 30 тижня вагітності).

Умовою для отримання допомоги в сім’ях, де є працездатні особи, – працевлаштування таких осіб або реєстрація ФОП чи отримання допомоги на здобуття економічної самостійності чи отримання ваучера на навчання, та наявність у складі сім’ї дітей віком до 14 років.

Допомогу також зможе отримувати родина, в якій непрацююча працездатна особа на дату звернення зареєструвалась в центрі зайнятості як безробітна або як така, що шукає роботу, але ще не працевлаштувалась, та сім’ї з дітьми, які навчаються в школі чи вищому навчальному закладі. Водночас, якщо після призначення допомоги на додаткові 6 місяців працездатний непрацюючий член родини, який не займається доглядом за дітьми чи особами з інвалідністю, не сприятиме своїй зайнятості (наприклад, зніметься з обліку в Центрі зайнятості), виплату допомоги буде припинено.

ВПО, які отримували допомогу та відмовилися від неї, або зняті з обліку внутрішньо переміщених осіб через те, що вони повернулись до покинутого місця проживання,  але знову були змушені з нього виїхати, також зможуть знову звернутись за призначенням допомоги на проживання.

Мінсоцполітики наголошує, що звертатися з заявою про призначення з 1 березня допомоги на проживання можна вже починаючи з 1 лютого. Якщо заявник буде відповідати встановленим критеріям, допомога призначатиметься і виплачуватиметься, починаючи з 1 березня.