Вагітні жінки в Україні можуть самі визначати початок декретної відпустки
Нещодавно Верховна Рада прийняла Закон, який дозволяє жінці піти у декрет пізніше. Документ вже пройшов державну реєстрацію та набрав чинності.
Раніше лікар, у якого жінка спостерігалася під час вагітності, формував пацієнтці медичний висновок про тимчасову непрацездатність (МВТН) з початком 30 тижня вагітності .З цієї дати жінка мала йти у декретну відпустку.
На підставі цього медичного висновку формувався електронний лікарняний, який автоматично потрапляв до роботодавця.
Якщо жінка хотіла працювати далі, вона могла це зробити. Але кількість днів відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами зменшувалася пропорційно до кількості днів, що вона продовжувала працювати.
Також зменшувався розмір допомоги з вагітністю та пологами, бо він обумовлений фактичною тривалістю відпустки.
Але якщо жінка хоче продовжувати працювати після 30-го тижня, то після початку 30 тижня вагітності вона має подати відповідну заяву своєму лікарю.
Якщо в неї пологи стануться до зазначеної в заяві дати, МВТН буде сформований з дати пологів. Такий процес не впливатиме на загальну тривалість МВТН і відпустки відповідно. Також це не призведе до зменшення розміру допомоги з вагітності та пологів.
Стандартний строк МВТН складає 126 календарних днів, але для жінок, в яких народилося кілька дітей або були ускладнені чи передчасні пологи, цей строк продовжується ще на 14 днів.
Жінка може продовжити працювати, а початок допологової відпустки перенести на більш зручний для неї період. Саме тоді і буде сформований медичний висновок про тимчасову непрацездатність і, відповідно, нараховуватимуться соціальні виплати.
Обов’язок йти у декрет до пологів скасовано: натомість жінка може обрати, коли використати ці дні, залежно від свого стану і бажання.
Можна взяти 20 днів відпустки до очікуваної дати пологів та 106 днів – після.